Nasz Festiwal

Festiwal jest otwarty dla wszystkich chórów amatorskich, które chcą zaprezentować repertuar muzyki sakralnej obejmujący co najmniej 2 pieśni Maryjne. Konkurs i koncerty odbędą się na terenie miasta i gminy Koziegłowy, w Częstochowie oraz w całym regionie Jurajskim.

Koncert galowy wszystkich chórów odbędzie się w jednym z najbardziej prestiżowych miejsc w Polsce, w Bazylice Jasnogórskiej

Międzynarodowe jury przyzna Złote, Srebrne i Brązowe Pochodnie oraz nagrody pieniężne o łącznej wartości 2000 Euro.

Mamy nadzieję, że nasz festiwal będzie doskonałą okazją do wysłuchania wielu wspaniałych występów chóralnych i wymiany doświadczeń z innymi chórami.

PROGRAM 2024

Organizatorzy i partnerzy

REGULAMIN XIII edycji która odbędzie się w dniach 18-20.10.2024

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem 2024:

Formularz zgłoszeniowy znajduje się na końcu regulaminu.  Wszystkie zgłoszenia prosimy o wysyłanie do 15.06.2024

Zgłoszenia prosimy wysyłać na:
wojtalm@interia.pl

lub info@poloniacantat.pl

 

Ze względów organizacyjnych zespoły zagraniczne zgłaszają się zgodnie z formularzem w języku angielskim.

Jury

Występy konkursowe będą oceniane przez Jury w składzie:

Thea PaluojaEstonia

Zapoczątkowała swoją karierę jako nauczyciel śpiewu w roku 1981. W latach 1985–88 odnosiła sukcesy jako gwiazda muzyki pop w Estonii. Swoje umiejętności doskonaliła w Estońskiej Akademii Muzycznej pod kierunkiem Prof. Ants Üleoja. Była uczestnikiem licznych kursów mistrzowskich w Słowenii, Danii, Holandii i Włoszech. W 1990 roku założyła Studio Śpiewacze w Rapla, gdzie pracuje do dnia dzisiejszego. Kieruje 4 chórami, 4 zespołami wokalnymi oraz grupą 20 solistów. W roku 2004 została również dyrygentem chóru RELLO z Märjamaa. Ze wszystkim zespołami odnosiła i do dzisiejszego dnia odnosi liczne sukcesy w Estonii i zagranicą. W 2006 roku otrzymała nagrodę „Dyrygent Roku” zaś w roku 2009 tytuł „Perły Kultury”.

Rihards DubraŁotwa

Łotewski kompozytor muzyki chóralnej, operowej i instrumentalnej. Ukończył studia na Łotewskiej Akademii Muzycznej. Obecnie pracuje w Szkole Muzycznej w Ventspils.
Rihards Dubra był organistą w kościele Matki Boskiej Bolesnej w Rydze oraz kantorem w kościele św. Marii Magdaleny w Rydze. Muzyka Rihardsa Dubra jest powszechnie wykonywana w wielu krajach świata: Łotwie, Litwie, Estonii, Szwecji, Norwegii, Niemczech, Polsce, Anglii, Francji, Austrii, Włoszech, Japonii, RPA, Kanadzie, Argentynie, USA i innych.

Julia Puchko-KolesnikUkraina

Julia Puchko Kolesnik – ukraińska dyrygentka, profesor dyrygentury chóralnej na Ukraińskiej Akademii Muzycznej im. Czajkowskiego w Kijowie . Zwycięzca konkursu dla dyrygentów chóralnych im Leontovicza. Dyrektor artystyczny Chóru Kameralnego w Szkole Muzycznej im. Łysenki w Kijowie. Członek jury międzynarodowych konkursów i festiwali chóralnych. Ze swoimi chórami zdobyła wiele czołowych nagród na konkursach międzynarodowych. m.in.: 2009 -the Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie w Pradze. 2010 – Złoty Dyplom na Międzynarodowym Konkursie w Rimini, Włochy 2011 i 2013 – Złote dyplomy i I miejsce na Krakowskim Festiwalu Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych. 2012 – I miejsce na 22 Międzynarodowym Konkursie Chórów im. Schuberta w Wiedniu, w czerwcu 2014 – I miejsce na Krakowskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralny Cracovia Cantans i wiele innych W 1997 roku rozpoczęła pracę jako pedagog Katedry Dyrygentury Chóralnej Ukraińskiego Państwowego Uniwersytetu im. P. I. Czajkowskiego, gdzie pracuje do dnia dzisiejszego. W 2015 roku uzyskała tytuł profesora nadzwyczajnego.

Piotr JańczakPolska

Studia ukończył w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy na Wydziale Dyrygentury Chóralnej i Edukacji Muzycznej w klasie dyrygowania prof. Janusza Staneckiego. Jest absolwentem Podyplomowego Studium Chórmistrzowskiego w/w uczelni. Założyciel i dyrygent chórów działających przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Wyrzysku: Międzyszkolnego Chóru „Canto”, Wyrzyskiego Chóru Męskiego oraz Wyrzyskiego Chóru „Canto”. Wraz z zespołami zdobył ponad 70 nagród na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach chóralnych. Wiele kompozycji Piotra Jańczaka zdobyło
uznanie zostając utworami obowiązkowymi prestiżowych międzynarodowych konkursów chóralnych. Należą do nich m.in. konkursy w Wenecji, Rzymie, Bonn, Riva del Garda, Helsingborg, Neuchatel. Jest kierownikiem artystycznym Ogólnopolskiego Konkursu Chórów Męskich w Wyrzysku. Juror wielu konkursów chóralnych w kraju i za granicą. W 2009 roku uzyskał stopień doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej dyrygentura. Autor „Missa Film Stetinum” na orkiestrę symfoniczną, chór męski oraz solistów. Obecnie jest pracownikiem naukowym Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego Bydgoszczy.
W 2016 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej dyrygentura.

Jarosław ŁyczbaPolska

Jarosław Łyczba jest absolwentem Państwowego Liceum Muzycznego im. M. Żebrowskiego w Częstochowie w klasie gitary. Studia ukończył w 1992 roku w Akademii Muzycznej im. F. Chopina (obecnie Uniwersytet Muzyczny im. F. Chopina w Warszawie ) na wydziale dyrygentury chóralnej i edukacji muzycznej w klasie prof. Bogdana Goli. W następnym roku został dyrygentem Rzemieślniczego Chóru Męskiego „Pochodnia” , którą pełnił do 1998 roku. Dla czterogłosowego zespołu męskiego stworzył autorskie opracowania polskich pieśni religijnych i kolęd. Szczególnie pieczołowicie pracował z młodzieżą, która w tym okresie licznie zasilała grono chóru. Wraz z „Pochodnią” uczestniczył w 4 zagranicznych trasach koncertowych i szeregu konkursów krajowych. W 2009 roku objął kierownictwo kwartetu wokalnego „Dolces Pueris” przy Stowarzyszeniu Śpiewaczym „Pochodnia”. Tworzył dla niego opracowania pieśni i piosenek rozrywkowych ze szczególnym uwzględnieniem polskich utworów okresu międzywojennego. Od 2016 roku ponownie prowadzi chór męski „Pochodnia”. W tym okresie przygotował zespół do tournee po Ukrainie, Włoszech, Hiszpanii, Francji i Niemczech oraz festiwali w St. Petersburgu (Rosja ) – 2017 oraz Pecsu (Węgry ) – 2018. W obu zespół otrzymał wyróżnienia, a Jarosław Łyczba indywidualne nagrody dla dyrygenta. W trzydziestoletniej karierze muzycznej opracował dla chóru kilkadziesiąt pieśni.

Historia

Contact

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem który zawiera praktycznie wszystkie potrzebne informacje. W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt mailowy:
wojtalm@interia.pl

lub info@poloniacantat.pl